Flotila 86 Aeriana are un nou comandant

Începând cu data de 01.09.2012, prin ordin al ministrului apărării naţionale, comandorul Cătălin Băhneanu a fost numit comandant al Flotilei 86 Aeriene, Feteşti.

Ceremonia militară de citire a ordinului de învestire în funcţie a avut loc joi, 13 septembrie, la sediul unităţii, în prezenţa şefului Statului Major al Forţelor Aeriene, general-locotenent dr. Cârnu Fănică, se arata intr-un comunicat al SMFA.

Pilot militar pe avioane supersonice, comandorul Cătălin Băhneanu şi-a început cariera în Regimentul 71 Aviaţie Vânătoare şi a continuat să-şi perfecţioneze permanent cunoştinţele şi măiestria. A ocupat funcţii de conducere în unităţile de aviaţie unde şi-a desfăşurat activitatea şi a devenit instructor de zbor în cadrul Centrului de Perfecţionare a Pregătirii Cadrelor, pregătind şi îndrumând cariera altor piloţi militari. Începând din anul 2009 şi până în prezent, a îndeplinit funcţia de comandant al Flotilei 95 Aeriene şi şi-a continuat cariera de pilot, palmaresul său însumând peste 1000 ore de zbor.

Acum, cate ceva despre comandorul Bahneanu:

Comandorul Cătălin Băhneanu s-a născut în Ţibucani, judeţul Neamţ, în data de 16 aprilie 1968.

A absolvit Liceul Militar „Ştefan cel Mare” din Câmpulung Moldovenesc în anul 1986. Pasiunea sa pentru zbor şi, de aici, alegerea carierei de pilot, l-au determinat să urmeze cursurile Şcolii Militare de Ofiţeri de Aviaţie „Aurel Vlaicu” de la Boboc arma aviaţie, pe care a absolvit-o în 1990. Devenind personal navigant activ, şi-a continuat cursul carierei îndeplinind funcţii ca pilot, pilot şef/instructor de zbor, comandant de patrulă, instructor simulator de zbor, locţiitor comandant Escadrila 951 Aviaţie Aer-Sol, comandant Escadrila 951 Aviaţie Aer-Sol, locţiitor al comandantului Bazei 95 Aeriană Bacău. Din octombrie 2008 a fost împuternicit comandant al Bazei 95 Aeriene până în februarie 2009 apoi numit comandant al Bazei 95 Aeriană până în data de 30.06.2010 când a fost numit în funcţia de comandant al Flotilei 95 Aeriană.
Este pilot clasa I şi instructor de zbor pe avionul MiG-21 LanceR. Are o experienţă de zbor de peste 1300 de ore pe IAK-52, L-39 ZA, MiG-21, MiG-21 LanceR şi, din 2009, şi pe elicopterul IAR-330 L.

Comandorul Cătălin Băhneanu este căsătorit şi are o fiică.

STUDII:

• Liceul Militar „Ştefan cel Mare”, Câmpulung Moldovenesc, 1986;
• Şcoala Militară de Ofiţeri de Aviaţie „Aurel Vlaicu”, arma aviaţie, specialitatea naviganţi activi Boboc, 1990;
• Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Facultatea de Comandă şi Stat Major, specializarea conducere interarme aviaţie şi apărare antiaeriană, Bucureşti, 2004;
• Curs postuniversitar de perfecţionare, specializarea management organizaţional , Universitatea din Bacău, 2005;
• Curs postuniversitar de perfecţionare în conducere forţe aeriene, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Colegiul de război, Bucureşti, 2007;
• Curs postuniversitar de perfecţionare în conducere strategică, Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”, Colegiul de război, Bucureşti, 2009.

FUNCŢII ÎNDEPLINITE:

• 1990–1994 – pilot;
• 1994–2000 – pilot şef/instructor de zbor;
• 01.12.2000–01.05.2001 – comandant de patrulă;
• 01.05.2001–01.10.2002 – instructor la simulatorul de zbor;
• 01.10.2002–29.07.2004 – student, Universitatea Naţională de Apărare, Bucureşti;
• 29.07.2004–01.01.2006 – locţiitor comandant de escadrilă;
• 01.01.2006 – comandant de escadrilă, Baza 95 Aeriană;
• 15.07.2008–18.02.2009 – locţiitor al comandantului Bazei 95 Aeriană;
• 15.10.2008–18.02.2009 – împuternicit pentru a asigura îndeplinirea atribuţiilor de comandant al Bazei 95 Aeriană;
• 18.02.2009–01.07.2010 – comandant Baza 95 Aerienă;
• 1.07.2010 – 30.08.2012 – comandant Flotila 95 Aeriană.
Din 1 septembrie 2012 este comandant al Flotilei 86 Aeriana

DATE DE ÎNAINTARE ÎN GRAD:

• 1990 – Sublocotenent;
• 1993 – Locotenent;
• 1994 – Căpitan;
• 2000 – Locotenent-comandor;
• 2004 – Căpitan-comandor;
• 2008 – Comandor.

MISIUNI INTERNAŢIONALE ŞI SHOW-uri AERIENE:

• 1998 – COOPERATIVE PARTENER, România;
• 1999 – COOPERATIVE PARTENER, Bulgaria;
• 2000 – Zbor in comun Olanda – România;
• 2000 – Show aerian, VOLKEL, Olanda;
• 2000 – Zbor in comun Romania – Franţa;
• 2001 – Show aerian, TIMIŞOARA, Romania;
• 2006 – Show aerian, MIHAIL KOGĂLNICEANU, Romania;
• 2007 – CHASSEUR ACCOMPLI, Romania;
• 2007 – Deschidere show aerian Thunderbirds, MIHAIL KOGĂLNICEANU, Romania;
• 2008 – GIORNATA AZZURA, Italia.

ORDINE ŞI MEDALII:

• 2007 – Emblema de Onoare a Statului Major General cu ocazia Zilei Naţionale a României;
• 2008 – Ordinul „Virtutea Aeronautică”, în grad de Cavaler, cu însemn militar;
• 2008 – Emblema de Onoare a Armatei României.

LIMBI STRĂINE:

Engleză.

Comandorul Bahneanu este unul dintre pilotii militar de supersonic care ne-a incantat, de-a lungul vremii, cu evolutiile lui la spectacolele aeronautice.

Leave a Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Notify of