Aviatie militara

Albania primește 3 elicoptere Black Hawk americane

Albania va primi în perioada următoare trei elicoptere UH-60M Black Hawk din partea Statelor Unite.

Scrisoarea de ofertă și acceptare a fost semnată recent de către ministrul Apărării de la Tirana, Olta Xhacka, și de ambasadorul american în Albania, Yuri Kim.

Potrivit acordului, cele trei elicoptere, ce provin din excedentul US Army, vor fi oferite sub formă de sprijin Albaniei.

Autoritățile de la Tirana vor plăti însă pentru pregătirea piloților, ca și pentru operațiunile de mentenanță ce vor fi asigurate de americani.

Forțele Aeriene Albaneze au o flotă compusă numai din elicoptere, iar cele mai importante ”piese” din arsenal fiind patru AS532 Cougar. Pe lângă acestea, albanezii mai zboară 3 Bell 205 și 5 Bell 206, toate donate de Italia, 8 Bo-105 donate de Germania și două Airbus H145M folosite însă pentru transport VIP.

Două dintre cele trei elicoptere Black Hawk donate de americani vor ajunge în Albania chiar în acest an.

Marius Doroftei

Fondator si redactor-sef al site-ului AviatiaMagazin.com, jurnalist cu peste 10 ani de experienta in presa online, pasionat de tot ce tine de aviatie, in special de cea militara.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.