Topul celor mai punctuale companii aeriene din lume în 2022

Read Time:1 Minute, 8 Second

Anul 2022 a fost unul complex pentru companiile aeriene, care au fost nevoite să gestioneze o revenire surprinzător de accentuată a acestui segment pe fondul unei lipse acute de personal.

Astfel, nu de puține ori zborurile au fost întârziate sau chiar anulate, spre nemulțumirea pasagerilor.

Cu toate acestea, sunt companii aeriene care au reușit să reducă la minim întârzierile și anulările zborurilor, acestea fiind premiantele anului 2022.

Iată care au fost cele mai punctuale companii aeriene din lume anul trecut, conform datelor compilate de Cirium:

LocCompanie aerianăRata de sosiri la timpNumăr de zboruri
1.Azul (AD)88,93%279,722
2.ANA (NH)88,61%162,370
3.JAL (JL)88%165,981
4.LATAM Airlines (LA)86,31%451,651
5.Delta Air Lines (DL)83,63%1,004,684
6.SA AVIANCA (AV)83,48%144,525
7.Emirates (EK)81,30%137,589
8.United Airlines (UA)80,46%789,200
9.Qatar Airways (QA)78,32%152,377
10.American Airlines (AA)78,29%1,076,100
Conform datelor Cirium

Chiar dacă Azul este cea mai punctuală companie aeriană din lume, premiul de excelență pentru operațiuni globale Cirium’s Platinum Award a fost acordat celor de la Delta Air Lines.

Americanii ocupă ”doar” locul 5 in clasamentul punctualității, însă au operat peste un milion de zboruri în 2022, aproape la fel de multe ca primele 4 clasate din top la un loc.

About Post Author

Marius Doroftei

Fondator si redactor-sef al site-ului AviatiaMagazin.com, jurnalist cu peste 10 ani de experienta in presa online, pasionat de tot ce tine de aviatie, in special de cea militara.
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Subscribe
Notify of
guest

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Previous post România a preluat încă un motor de F-16 din Portugalia
Next post Topul celor mai punctuale aeroporturi din lume în 2022
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x