Primele F-16V pentru Grecia

Primele două avioane F-16 modernizate la standardul Viper au ajuns în Grecia, pe baza aeriană Tanagra.

Cele două aparate fac parte dintr-un program amplu de modernizare a flotei elenilor de F-16, nu mai puțin de 83 de avioane urmând a fi trecute prin acest upgrade.

Valoarea investiției în programul de modernizare se ridică la peste 1,5 miliarde de dolari.

Avioanele F-16V elene sunt cele mai moderne aparate F-16 din Europa, iar Grecia va avea în câțiva ani o flotă impresionantă, dar pestriță.

Pe lângă upgrade-ul masiv al aparatelor Viper, Grecia a mai achiziționat avioane ”omnirol” Dassault Rafale și discută de ceva vreme deja despre cumpărarea de F-35 Lightning II.

10 miliarde de dolari este valoarea estimată a programului de modernizare a Forțelor Aeriene Grecești pentru următorii ani.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Previous post România a câștigat aurul la Campionatul European de Acrobație, clasa Advanced
Next post Guvernul Bulgariei a aprobat achiziția altor 8 avioane F-16