46 de elicoptere rusesti pentru cele doua Mistral ale Egiptului

ka52Egiptul si-a ales aparatele de zbor pentru cele doua nave portelicopter din clasa Mistral achizitionate din Franta. Si, deloc surprinzator, este vorba despre Kamov Ka-52K.

Rusii au anuntat recent ca un contract privind livrarea a 46 de elicoptere Ka-52K catre Marina Militara Egipteana a fost semnat la finalul anului trecut.

Livrarile ar urma sa inceapa chiar din acest an si ar trebui sa fie finalizate pana la sfarsitul lui 2017, ceea ce arata ca baietii din ambele tabere sunt tare grabiti.

Un Mistral poate lua la bord pana la 16 elicoptere Ka-52, iar Egiptul ar trebui sa-si primeasca navele in vara acestui an.

One thought on “46 de elicoptere rusesti pentru cele doua Mistral ale Egiptului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Previous post Slovacia, acord pentru leasingul de Saab Gripen
Next post China isi construieste al doilea portavion