Read Time:1 Minute, 0 Second

Echipele de acrobație ale Aeroclubului României au obținut rezultate importante la Mondialele desfășurate recent în Polonia.

România a devenit campioană mondială la al 11-lea Campionat Mondial de Acrobatie cu planorul, clasa Advanced, desfasurat la Leszno, in Polonia!

Echipa formată din Octav Alexan, Valentin Hota, Daroczi Lorand și Zsolt Gal a urcat pe prima treaptă a podiumului după zilele de concurs de la Leszno. De asemenea, Octav Alexan a câștigat o medalie de aur în probele individuale, iar Valentin Hota a obținut două medalii de argint.

Managerul echipei de acrobație cu planurul a Aeroclubului României este Cristian Iorgov, excelent pilot acrobat la rândul său.

În același timp, pe aerodromul Torun, tot din Polonia, s-a desfășurat al 14-lea Campionat Mondial de Acrobatie, clasa Advanced. Vorbim, evident, despre zbor cu motor.

Echipa noastră, formată din George Rotaru – pilot, team manager, Teodor Munteanu – pilot, Vlad Alexandru Popescu – pilot, Lucian Pintea – pilot, Alex Eparu – pilot și Popescu Gheorghe – personal tehnic, a terminat pe poziția a treia Mondialul de acrobație și s-a întors în țară cu medaliile de bronz.

De notat este faptul că piloții noștri au evoluat pe cele mai moderne aparate de acrobație din flota Aeroclubului, Extra 330 SC.

Felicitări, domnilor!

About Post Author

Marius Doroftei

Fondator si redactor-sef al site-ului AviatiaMagazin.com, jurnalist cu peste 10 ani de experienta in presa online, pasionat de tot ce tine de aviatie, in special de cea militara.